Náučný chodník Jablonov - Szögliget

Náučný chodník Jablonov - Szögliget

 

Zrúcanina hradu Szádvár

Hrad Szádvár patrí k najstarším hradom na území bývalej Turnianskej župy.

Bol postavený na nariadenie Bélu IV. po tatárskom vpáde v rokoch 1242 a 1264 ako kráľovský hrad.

Prvý raz sa hrad spomína v listine kráľa Štefana V. z roku 1268 pod názvom Zard.

Kráľovským hradom ostáva do konca 14. storočia. V nasledujúcich časoch mal viac vlastníkov, dlhšie ho vlastnili rodiny Szapolyai a Bebekovci.

V januári 1567 dobýval Szádvár hlavný košický kapitán Lázár Schwendi.

Obranu riadila Patócsy Zsófia, manželka Györgya Bebeka.

Po štvordňovej streľbe hrad sa veľmi zničil a 14. januára 1567 ho obsadil Lázár Schwendi.

Hrad Szádvár zbúralo cisárske vojsko v roku 1686.

Derenk

Z písomných správ z roku 1427 vieme, že obec už v stredoveku bola významným osídlením, patriace Turnianskemu neskôr Turniansko - Abovskému panstvu.

Takmer vymretú dedinu  po morovej epidémii v rokoch 1717 až 1720 začali Eszterházyovci osídlovať obyvateľmi zo slovensko-poľského pohraničia, hlavne Goralmi.

Názov obce je slovanského pôvodu. V jej chotári vo veľkom množstve rástla drienka, z ktorej ľudia pripravovali kompót alebo pálenku. Drevo z drienky sa hojne využívalo na výrobu násad do pracovných náradí.

Na základe Hortyho nariadenia mal byť na mieste obce zriadený poľovnícky revír. Od roku 1938 boli obyvatelia Derenku postupne vysťahovaní do okolitých obcí.

V roku 1943 dedinka zanikla.

Dnes tu môžeme vidieť kaplnku , ktorá stojí na mieste miestneho rímskokatolíckeho kostola , budovu bývalej dedinskej školy, v ktorej nájdeme voľne prístupnú expozíciu o živote ľudí z Derenku a miestny cintorín.